.
 
آخرين مطالب
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۰ ] [ ۸:۱۰ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۳۰ ] [ ۷:۱۵ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]

خدایا به ما توفیق ده تا از کسانی باشیم که حاصل دسترنج یک ماه ی خود را در رمضان، از این به بعد هم حفظ کنیم. خدایا خیلی سعی کردم قدر این مهمونی رو بدونم ولی بازم احساس می کنم نتونستم...یعنی سال بعد هم ما رو دعوت می کنی؟ 

خديا! خروج از ماه مبارک را براي ما مقارن با خروج از تمامي گناهان قرار بده.*آمين*

خداوندا تو را شاکریم که یک ماه میهمان واین اجازه رابما دادی تاسحرها عاشقانه با تو سخن بگوئیم ودرد دلمان را با تو بگوئیم واکنون روز اول شوال را بر ما عیدگرداندی .

عید برعاشقان فشكور و اهالي باصفاي كوهستان مبارك باد.[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۹ ] [ ۶:۰ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]

به یاد مهربان جعفر  که دیگر در میان ما نیست...

دشوار است باور سفرت و باور اين که هرگز نمي آيي.از برگ برگ تمامی یاسهای عالم  تو را پیدا  کرديم ،امّا فقط عطر روح نواز خاطراتت در مشام جانمان توان بی تو زيستن را به ما ميدهد پاس مي داريم تمامي لحظه هاي انتظار باز ديدنت را ،پاس مي داريم يادت را و تمامي اشک هاي عالم را ناباورانه نثار خاکت مي کنیم و هنوز رفتنت را باور نداريم...

چگونه می شود باور کرد که دیگر در میان ما نیستی؟ چگونه باور کنم که دیگر هرگز نخواهمت دید !        
 به کدامین امید دلخوش باشم و با چه امیدی زندگی را ادامه دهم وقتی که تو در میان ما نیستی ، نمی دانی که پس از رفتنت چه روزهایی را سپری کردم و فقط به این دلخوشم که  وقتی دلتنگت می شوم به یاد خاطراتم با تو می افتم، به یاد خنده های معصومانه ات، به یاد آن زمانی که هر وقت از همه چیز خسته و آزرده می شدم به تو پناه می بردم و تو مهربانانانه پذیرایم بودی وحرفهایم را با حوصله می شنیدی و پس از آن کمکم می کردی.به یاد آن زمانی می افتم که در دانشگاه هر وقت فرصتی دست می داد و کاری نداشتم ،مسیر ها را  تا خانه ات را با چه اشتیاقی می آمدم تا چند ساعتی پیش تو باشم و تو برایم  می گفتی، خاطراتی که با وجود چند بار شنیدن هنوز هم مشتاق شنیدنشان بود.

در سومین روز مراسم زنده یاد جعفر بابایی نژاد دوستان و بستگان از منزل وی تا گلزار شهدای سینوا با بر پایی مراسم زنجیر زنی و مداحی یاد و خاطره وی را زنده نگه داشتند. تا در تحمل  غمی چنین سنگین  با پدر و مادرو یگانه برادرش آقای صفر بابایی بژاد و خواهرش  شریک باشند.خداوند روحش را شاد و قرین رحمت گرداند.
[ شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۸ ] [ ۱۳:۳۵ بعد از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]

یروز روستای فشکور در دفاع از آزادی قدس و مردم فلسطین از سلطه استکبار رنگ شور و حضور بخود گرفت تا با فریاد آزادیخواهی نظام سلطه را به چالش بکشند و همبستگی و حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین نشان دهند.

این همبستگی و فریاد که آزادی قدس شریف را سر می داد با حضور گسترده اقشار مختلف به حماسه ای تبدیل شد تا نفوذ کلام امام راحل (ره) در احیاء مسئله مهم ملت اسلامی را تاکید داشته باشد.
 
مردم روزه دار فشکور صبح دیروز از نخستین ساعات آغاز راهپیمایی در صحنه حضور یافته و با مشتهای گره شده علیه استکبار جهانی شعار دادند. دیروز  آنچه که شنبیده شد فریاد "مرگ بر اسرائیل"، "مرگ بر آمریکا" و...بود.

امروز پرچم ایران اسلامی و فلسطین یکی شد تا بگوییم مسئله قدس و قلسطین آرمان آزادیخواهی ماست و مردم مسلمان جهان تا رهایی این سرزمین مقدس دست از تلاش برنخواهند داشت و در کنار مردم فلسطین به مبارزه خود ادامه خواهند داد.

مردم  فشکور  ثابت کردند که درک درستی از توطئه ها و افکار شیطانی غرب و دشمنان اسلام دارند و این درک خود را بار دیگر با حضور شور و شعور به نمایش گذاشتند تا اثبات کنند که افکار دشمنان حق و آزادی سرابی بیش نیست و این امت اجازه نخواهد داد که پاره تن اسلام تنها بماند.

مهمترین برجستگی راهپیمایی دیروز فشکور حضور گشسترده و با انگیزه جوانان و نوجوانان بود که نشان می داد این درک در نسل جوان و آینده ساز نیز شکل گرفته و آنها هم مسئله فلسطین را مهمترین مسئله جهان اسلام می دانند و با حضور خود آزادی فلسطین را تضمین می کنند.

در راهپیمایی دیروز  فشکور  قشرهای مختلفی از مردم حضور داشتند،اما باز هم حضور نوجوانان و جوانان و زنان و کودکان بیشتر به چشم می خورد.
 
فریادهای کوچک با وجود اینکه بلند نبود اما از ته دل بیرون آمد، با انگیزه و مصمم و با اراده بود ، فریادهایی که در آینده با رسایی و بلندی بیشتری بر سر اسرائیل فرود خواهد آمد، فریادهایی که روز جهانی قدس را در سالهای آینده با شکوه تر و با پیروزی همراه خواهد کرد.

"روز قدس روز حیات اسلام است"، "اسرائیل دشمن بشریت و دشمن اسلام است"، "روز قدس روزی است که باید سرنوشت ملتهای مظلوم معلوم شود" از جمله شعار نوشته های روز قدس امروز بود، نوشته هایی که خشم و انزجار خود را  از استکبار جهانی و اسرائیل نشان می داد.

[ شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۸ ] [ ۱۳:۲ بعد از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]

ادامه تصاویر مربوط به حضور مردم شریف فشکور در راهپیمایی روز قدس 1391

 
 
 
 
 
 
 
 


[ شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۸ ] [ ۱۳:۱ بعد از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]
[ شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۸ ] [ ۷:۰ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]

 با نهایت تاثر و تاسف در گذشت جوان ناکام

 جعفر بابایی نژاد

فرزند آقای ضیا الدین بابایی نژاد کارمند بازنشسته شرکت تعاونی  دامداران  و برادر گرانقدر آقای صفر بابایی نژاد و خواهر داغدارش را به اطلاع دوستان و آشنایان می رسانم.
ایشان پس از سالها مبارزه و تحمل درد و رنج در اثر مبتلا شدن به تومور مغزی  در سن ۲۳ سالگی دار فانی را وداع گفتند .مراسم تشییع وی امروز مورخ ۲۵/۰۵/۱۳۹۱ راس ساعت ۱۷ باشكوه و عظمت خاص و با حضور مردم قدرشناس منطقه سينوا و حومه از منزل وی  بسوي مزار روستای سینوا برگزار گردید.

نا گفته نماند مراسم سوم مرحوم جعفر بابایی فردا مورخ ۲۶/۰۵/۱۳۹۱ ساعت ۱۶-۱۸ در مکان مسجد جامع سینوا بر گزار می گردد.

[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۵ ] [ ۲۲:۵۹ بعد از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]


سايز واقعي. كليك كنيد

سايز واقعي. كليك كنيد
سايز واقعي .كليك كنيد


عكس هاي فوق گلچيني از آرشيو تصاوير زيبايي بود كه توسط زنده ياد شاهين محتشم  گرفته شده بود كه  ايشان براي درج در وبلاگ به بنده داده بودند.روحش شاد.

[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۵ ] [ ۷:۹ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۴ ] [ ۱۶:۲۰ بعد از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]

 

 با کمال تأسف باخبر شدیم فرزند دلبند آقای حجت صادق کوهستانی  

مرحومه بهناز صادق کوهستانی
به علت بیماری دیابت و کبد ، دار فانی را وداع گفت. پیکر ایشان  دوشنبه مورخ ۲۳/۰۵/۱۳۹۱ از ابتدای جاده سینوا بسوی گلزار شهدای سینوا تشییع شد .

 مراسم سوم مرحومه روز چهار شنبه مورخ ۲۵/۰۵/۱۳۹۱ از ساعت ۱۶ الی ۱۸ همزمان با چهلمین روز در گذشت مرحوم میلاد کیایی در مکان مسجد جامع سینوا بر گزار خواهد گردید.

پایگاه اینترنتی روستای فشکور مصیبت وارده را به خانواده های ایشان  تسلیت عرض می نماید و صبر و اجری جزیل از ایزد منان برای بازماندگان و علو درجات برای آن مرحومان  از درگاه حضرت حق مسئلت می نمائد.  

[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۴ ] [ ۸:۴۴ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۳ ] [ ۱۵:۱۳ بعد از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]

تصاوير زير مربوط به كوهنوردي و صعود به ارتفاعات منطقه سيابيشه مي باشد كه نفرات تشكيل دهنده اين پياده روي براي چيدن گياهان دارويي و خوراكي را در ذيل مي بينيد.اين گروه با رهبري علي صادق كوهستاني به قصد چيدن سير كوهي (كو سير) ،والك ،ايلم ،چاي كوهي (كو چايي)،زرشك  و... وارد منطقه شدند.و علاوه بر چيدن گونه هاي گياهي  كوهستان ،تصاوير زيبايي را هم گرفتند و براي بنده ارسال نمودند و من هم گلچيني از اين تصاوير را براي نمايش گذاشته ام .اميدواريم كه مورد پسند قرار گيرد.


 

سايز واقعي . كليك كنيد


 

سايز واقعي .كليك كنيد


گونه هاي گياهي و خوراكي منطقه
سايز واقعي .كليك كنيد

با تشكر از علي آقا و روحيه بالاي وي براي جا انداختن فرهنگ ورزش كردن و كوهنوردي كه اين امر را به بهانه چيدن گياهان كوهي فراهم نموده اند.اميدواريم اين امر به صورت مداوم و تشكيلاتي تر و سازمان يافته  تر صورت گيرد تا علاقمندان با مديريت و برنامه ريزي هاي ايشان  با قله ها و كوه هاي اطراف آشنا گردند و اوقات شان را به اين صورت پر نمايند.

[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۲۲ ] [ ۱۰:۴۶ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]


از ذکر علی مدد گرفتیم، آن چیز که می شود گرفتیم

از بوته آزمایش عشق، از نمره بیست صد گرفتیم . . .شب قدر در تعلیمات اسلامی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. اهمیّت این شب عزیز به حدّی است که بر اساس آیه اول سوره مبارکه قدر، در اين شب، قرآن کریم در یک نزول دفعی به سینه مبارک پیامبر اکرم«صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلّم» نازل شده است.نکته دیگر، شيوه بیان آیه «وَ ما أَدْراكَ ما لَيْلَةُ الْقَدْرِ» است. عرب کلمه «مَا أدرَاکَ» را هنگامی به کار می‌برد که
بخواهد اهمیّت مطلب را بیان کند. می‌فرماید: چه می‌دانی که شب قدر چه شبی است؟ به عبارت دیگر، می‌فرماید: درک اهمیّت شب قدر به اندازه‌ای است که نمی‌توان آن را وصف کرد و انصافاً توصیف این شب قدر در قالب واژه‌ها و الفاظ نمی‌گنجد.«لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْر»[1] شب قدر از هزار ماه بهتر است.ارزش شب قدر افضل از ارزش هزار ماه است؛ و هزار ماه برابر با حدود هشتاد سال، يعني عمر طبيعي يك انسان است. یعنی عبادت در اين شب با ارزش‌تر از عبادت يك عمر است.

معنای قدر

در شب قدر جبرئیل همراه با ملائکه مقرب خدا که تعداد آنها معیّن نشده و شاید چندین میلیون باشند، نازل می‌شود و مقدّرات انسان‌ها را به خدمت امام معصوم«عليه‌‌السّلام» که در زمان

پیامبر«صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلّم» به خدمت آن حضرت و در زمان امیرالمؤمنین«عليه‌‌السّلام» به خدمت آن بزرگوار و اکنون به خدمت قطب عالم امکان حضرت ولی‌عصر«ارواحنافداه» تقدیم می‌دارند.

به عبارت دیگر،

در شب قدر است که انسان می‌تواند مقدّرات خویش را در یک پرونده درخشان برای سال آینده خود تهیه کند و نام خود را در طومار سعادت‌مندان و در طومار ارادت‌مندان حضرت ولی‌عصر به عنوان یک شیعه ثبت نماید. «تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ فيها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ» بیان کننده چنین مفهومی است.تعیین مقدّرات هر انسانی به دست خود او است. اگر کسی طالب سعادت باشد، می‌تواند به آن دست یابد و چنانچه خواهان شقاوت باشد نیز به همان خواهد رسید.

«يا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّما بَغْيُكُمْ عَلى‏ أَنْفُسِكُمْ»[2]
اي مردم بي‌ترديد ستم‌هاي شما به زيان خودتان است.

در شب قدر اگر کسي به راستي توبه کند و يک شرمندگي دروني و حالت خجالت‌زدگي براي او پيش آيد و بعد هم از خداوند خير دنيا و آخرت را بخواهد،

پرونده درخشاني که پس از توبه گشوده مي‌‌شود، زمينه سعادت وی را فراهم مي‌آورد و امام زمان(ارواحنافداه) اين تقدير را تأييد مي‌نمايند.چنان‌که اگر کسي به دنبال شقاوت باشد، در شب قدر به جاي توبه، گناه مي‌کند يا اعراض از دعا و توبه دارد و اهميّت به دعا نمي‌دهد. بنابراین در شب قدر صاحب یک پرونده سیاه است که نابود هم نمی‌شود. تقدير او شقاوت است و این تقدیر هم به تایید امام زمان(ارواحنافداه) می‌رسد.در طول سال هم هرکسی می‌تواند تقدیری که در شب قدر برای خود ایجاد کرده است، حفظ نماید و به آن عمل کند.

[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۱۸ ] [ ۱۰:۵۶ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]


حدس بزنيد تصاوير زير مربوط به كدام بخش از منطقه فشكور مي باشد؟


         

سايز واقعي . كليك كنيدسايز واقعي . كليك كنيد


[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۱۸ ] [ ۷:۱ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]
دانايي موهبتي الهي است که از قلم سرچشمه مي گيرد و روزنامه نگاران، خبرنگاران و در يک کلام اصحاب رسانه‌ که به واقع اهل قلم هستند، حاميان و نگاهبانان راستين قلم و آگاهي هستند. روز خبرنگار پاسداشت اراده و عمل خالصانه مردان و زناني است که براي بازگويي حقيقت و بازتاباندن واقعيت، پرچم بزرگ اطلاع رساني را بر دوش گرفته و چراغ راه جامعه خويش شده اند.

 روز خبرنگار، يادآور بزرگ مردان و زناني است که با قلم و زبان روشنگرشان راهي ميان تاريکي و ازدحام کلمات گشوده و تصويري از آن را در جان و انديشه ما ترسيم مي‌کنند.


پایگاه اینترنتی روستای فشکور در سال روز شهادت بزرگ مرد عرصه قلم محمود صارمي و روز خبرنگار ضمن تجديد ياد و خاطره همه شهداي اهل قلم بر خود فرض ميداند از تمامي تلاشها و مساعي رسانه هاي کشور که قطعا روشنگري هايشان در همه عرصه ها چراغ راه است، تشکر و قدرداني مي نمايد و از خداوند متعال سربلندي و سلامت ايشان را مسئلت دارد.و تبریک ویژه ای به ۲ تن از خبرنگاران توانای استان که جزء بازدید کنندگان پایگاه اینترنتی فشکور هستند .

جناب آقای بابک شمس ناتریوسرکار خانم زهرا راه گل

 فرا رسيدن 17 مرداد روز خبرنگار بر شما صاحبان قلم وانديشه گرامی باد.
[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۱۷ ] [ ۱۴:۶ بعد از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]


آيا اين قارچ ها خوردني است؟

اگر اطلاعاتي در اين زمينه داريد ارسال نمائيد
و
بفرمائيد بيشترين جاهاي رويش قارچ در فشكور كجاست؟


عكس :آقاي حسين زال نژاد فرزند علي


نظرات ارسالي توسط شما عزيزان:

سه شنبه 17 مرداد1391 ساعت:10:5 توسط:شریعت

با سلام به نظرم قارچ های وحشی خوراکی شیار های داخل آن سرخ مانند است.واین دو قارچ به تعبیر ما از نوع سمی است هرچند دلایل علمی آن را ثابت نکرده اما از قدیم الایام آن را به قارچ سمی می شناختند.با تشکر شریعت


پنجشنبه 19 مرداد1391 ساعت: 18:34 توسط:حامد

سلام فرید جان خوبی؟
طاعات و عبادات قبول. خسته نباشید.
به نظر من این قارچ خوراکی نباشه، البته قارچ شناس نیستم. ولی قارچ های زیادی تو جنگل دیدم .


 
پنجشنبه 19 مرداد1391 ساعت: 5:30 توسط:محمد

اين قارچ ها خوراكي نيستند وبه اصطلاح به (مركلاه) معروفند وسمي هستند وداخلشان كاملا سفيد است ولي قارچ هاي خوراكي كه به (كركك)معروفند داخلشان سرخ رنگ است ودر اندازه هاي مختلف در مناطق الاتك وخارس چال وصاف سر وچمازچال و بالاي سنگ چشمه وقسمتهاي پلت بن بسيار زياد ميرويد بخصوص بعد صاف كردن هوا يا بعد از پايان رعد وبرق// يك نوع ديگه قارچ سمي هم وجود دارد كه كاملا گرد وكروي است كه به (خر.....)معروف است[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۱۷ ] [ ۸:۳۰ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]

اگه يادتان باشد مطلبي در دوم خرداد ماه ۱۳۹۱ با عنوان شكوفه هاي درختچه زرشك ، مسير چشمه جهاد درج نموده ام و با تصاويري از عكس هاي درختچه زرشك با شكوفه هاي بهاري زيبا. در اين روزها اين درختچه به بار نشسته و تصويرش را آقاي حسين زال نژاد در تاريخ ۱۳/۰۵/۱۳۹۱گرفته است و ارسال نموده است . كه تصادفاً سركار خانم زال نژاد اين تصاوير را عكاسي كرده بودند. نكته جالب توجه اين بود كه روند رو به رشد اين درختچه در فصول مختلف در وبلاگ به نمايش گذاشته شد .شما هم اگر مسيرتان به فشكور و ابتداي جاده جهاد افتاد عكاس بعدي اين درختچه باشيد و تصاويرش را ارسال كنيد.

 

[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۱۶ ] [ ۸:۱۹ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]

دايي برزو زال نژاد در حال استراحت كردن در گاو سراي آي سورار .
دايي خسته نباشي خدا قوت .دولت زياد .عكس :آقاي حسين زال نژاد - فرزند علي

سايز واقعي . كليك كنيد 


[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۱۵ ] [ ۱۳:۱۹ بعد از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]

 دوغ ها را ابتدا در کیسه های مخصوص (دو وکیسه)می ریزند درمکانی شیبدار که به همین منظور و با تخته درست شده می گذارند و چند سنگ جهت سنگینی و فشار آوردن روی کیسه ها قرار می دهند.

درقسمت پایین آن وسیله ای بنام (نو)جهت جمع آوری آبهای حاصل از کیسه های دوغ می باشد قرار دارد این آب را اصطلاحا (زنگ اوو) می نامند.بوسیله (جوله)این آبها را در دیگ ای بنام (سرج پچ لوع) (دیگ مخصوص پخت قره قروت) می ریزند. چند روز روی آتش قرار می دهند تا خوب سفت شود.

ابتدا به رنگ قهوه ای و سپس به رنگ سیاه در می آید .قره قروت  را به صورت کله ای شبیه کله قند البته کوچیکتر و با قطر بیشتر درست می کنند که به این (سرج کله)می نامند. هرچه قره قروت تیره تر و سیاه تر باشد کیفیت آن بیشتر است وقره قروت  مصارف گوناگونی دارد در قدیم بخاطر اینکه کره ماندگاری بیشتری داشته باشد وفتی کره ها را در ظرفی می ریختند قره قروت را در روی آن قرار می دادند تاخراب نشود.
سايز واقعي .كليك كنيد

سايز واقعي . كليك كنيد
سايز واقعي . كليك كنيد
سايز واقعي . كليك كنيد
سايز واقعي . كليك كنيد

سايز واقعي .كليك كنيد
سايز واقعي .كليك كنيد


با  تشکر از آقای محمد صادق کوهستانی (فرزند مرحوم ابن علی) که در تکمیل کردن این پست، بنده را یاری داده اند.
[ شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۱۴ ] [ ۱۰:۵۰ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]

تصوير زير ساختماني است كه متعلق به حاج منوچهر بابايي فرزند مرحوم يعقوبعلي مي باشد و در خارس واقع شده است. تاريخ خلق عكس مربوط به ۳ سال پيش است و هم اكنون بنايش تكميل گشته است. اين خانه در جايي دنج و طبيعتي زيبا قرار دارد . كه عكاسش اين تصوير را با فضاي زيبا و بكر اطرافش به تصوير كشيده است.سايز واقعي . كليك كنيد[ جمعه ۱۳۹۱/۰۵/۱۳ ] [ ۷:۱۵ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]
[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۱۲ ] [ ۸:۰ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]
[ چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۱۱ ] [ ۹:۶ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]

اگر گوش حساسي داشته باشيم، در لايه‌هاي هر ثانيه، آواي دردمندي را مي‌شنويم که نياز به خون و فرآورده‌هاي خوني دارد.

روز اهداي خون، يادآور گره‌خوردن هستي يک انسان به قطره‌هاي خون سالم ماست، تا به اين بهانه، اين يک روز عشق به نجاتِ ديگران، به 365 روز گسترانده شود.

انسان آرمانخواه براي چيرگي کامل بر بيماري‌ها به جستجوي راه‌هاي کشف ناشده پرداخت و دانشي نوين را به نام «انتقال خون»، پايه‌ گذاشت. از سال1324 کوشش‌هايي در بيمارستان‌ها براي انتقال خون انجام شد که به سرانجام نرسيد. نخستين بار بيمارستان انگليسي‌ها در آبادان براي شرکت نفت، نخستين سامانه انتقال خون را تشکيل دادند. در سال 1331 نيز همزمان مرکز خون ارتش از سوي دکتر محمدعلي شمس و مرکز انتقال خون شير و خورشيدسرخ پيشين، آغاز به کار کرد. از اين زمان تا سال 1344 کوشش‌هاي زيادي براي استانداردسازي و سامان‌بخشي به انتقال خون انجام گرفت. از دهه 30 تا 50، کشور با کمبود خون رو به رو بود، چون اين فرهنگ جا نيفتاده بود که اين کار، زياني براي دهنده خون و گيرنده خون ندارد، بلکه به سود هردو است.چالش نخست دست‌اندرکاران، نبود سيستمي براي سازماندهي اهداکنندگان مردمي بود، چون سامانه‌هاي دولتي و مردم‌نهاد، بيشترين اتکايشان، اهداکنندگان تهيدستي بودند که در برابر دريافت پول ناچيزي، دست به فروش خون خود مي‌زدند. براي تشويق مردم برنامه‌هايي به اجرا درآمد و چند هزار نفر ترغيب به دادن خون شدند و کم‌کم فرهنگ انتقال خون در کشور نهادينه شد.

 سرانجام در نهم مرداد 1353 سازمان انتقال خون ايران با دوندگي‌ شبانه‌روزي دکتر فريدون علا آغاز به کار کرد. در مرداد 1353، نخستين سازمان انتقال خون براي رفع نياز بيماران نيازمند، به ويژه دچارآمدگان به تالاسمي، هموفيلي و لوسمي به‌وجود آمد. اينک در کنار ايران، ژاپن، کره‌جنوبي، سنگاپور و مالزي نيز در شمار کشورهايي‌ داراي 100درصد اهداي خون داوطلبانه هستند.‏ 
 

... و اما سخنی با پدر و ۳۰ سال خدمت صادقانه در انتقال خون ...

 به پاس پایان فصلی از صبوری و آغاز تولدی دوباره:

آن روزها وقتی دستانم را می گرفتی گمان می کردم پهلوان افسانه های شاهنامه قلب من هستی و فاتح تمام دنیا.

حالا خوب می دانم چه روزها که بخاطر آرزوهای کوچک ما ، آرزوهای بزرگ خویش را از یاد بردی و هر چروک که بر دستان و چهره ی خسته ات می نشست بهای نانی بود که در سفره شادی هایمان می آوردی ، چقدر از سرمای روزگار لرزیدی تا مبادا شعله آتش خانه مان خاموش شود.

هنوز هم برای من همان رستم دستانی که از پیکار نا برابر زندگی برگشته ای هر چند خسته اما سربلند.

بگذار پرهای خسته ات را ببوسم و بر دیدگانم بگذارم و بگویم به آشیانه ات خوش آمدی پدر مهربانم ، خسته نباشی ، بازنشستگی ات مبارک.

آری پدر ، بازنشست شده ای اما زحماتت هیچ گاه از ذهن مان پاک نمی شود.شبهایی که تا صبح در پایگاه  انتقال خون چالوس  مشغول خدمت رسانی به بیمارانی که احتیاج به خون تازه داشته اند و چه ۱۳ بدر ها و تعطیلاتی را می توانستی با ما تقسیم کنی .اما لذتش را با لبخند همراه بیماری تقسیم کردی که نگران از خونریزی مریضش در اتاق عمل بود و به خون تازه نیاز داشت .


تبریک ویژه ای هم به یار و همراه همیشگی وبلاگ فشکور ، آقای علی صادق کوهستانی که ایشان هم همزمان با  پدر بنده  به درجه بازنشستکی نائل آمدند .

خدا را شکر می کنیم که شما عزیزان وقتی پشت سرشان را می بینید جز افتخار و سر افرازی چیز دیگری را یافت نمی کنید .نا گفته نماند پدر بنده آقای محمد فخاری راد و آقای علی صادق کوهستانی در آخرین ماههای سال ۱۳۹۰ بازنشست شده اند . بنده هم فرصت را در هفته و روز انتقال خون مغتنم شمردم تا هم تبریکی به مناسبت بازنشستگی شان داشته باشم و هم به مناسبت گرامیداشت روز اهدای خون و کارکنان پر تلاشش قدمی در جهت تشکر و قدردانی از ایشان گرفته باشم. 

[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۹ ] [ ۱۴:۵۴ بعد از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]

بمناسبت هفته انتقال خون و روز 9 مرداد گروه کوهنوردی انتقال خون چالوس به اتفاق گروه کوهنوردی بانوان خزر چالوس و هیئت کوهنوردی چالوس به تعداد 15 نفر به ارتفاعات روستای دلیر، مناطق چاری،همورک، دماغار ( از توابع الانه سر) و نقره نپار دلیر صعود نمودند.اعضای این تیم 15 نفره عبارتند از :

از پایگاه انتقال خون چالوس :  کامبیز کیادلیری- علی صادق کوهستانی – زهرا مسکینی

از هیئت کوهنوردی چالوس : آقایان امیر ضیایی-  بهزاد سام دلیری – اصغر بازرگان   - رحیم سام دلیری
(راهنما)- رضا موسوی

از هیئت کوهنوردی بانوان خزر چالوس : خانمها احیاء درویش صفت ( رئیس هیئت کوهنوردی چالوس ) – حکیمه نور حسینی-نسرین شریفی- فاطمه منصوری – لیلا رجبی – سیده زهرا عبادی .
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۹ ] [ ۱۴:۲۰ بعد از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]
[ یکشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۸ ] [ ۱۱:۱۲ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]
[ شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۷ ] [ ۹:۴۴ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]


مناظر و طبیعت زیبای منطقه سیابیشه تا انگوران


  


 


 


 


 

 


  

 


 

  

 


 


 


  

 
 

[ جمعه ۱۳۹۱/۰۵/۰۶ ] [ ۸:۳۵ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]

در خردادماه ۱۳۸۹ گروه کوهنوردی کوچکی متشکل از آقایان سهراب صبا ، جلال صادق کوهستانی و عزیز دیگری جهت صعود به ارتفاعات منطقه  سیاه بیشه و پس از آن عزیمت به منطقه انگوران با تجهیز کوله پشتی و لوازم کوهنوردی ، خود را مهیای این سفر کردند.

سفری با انگیزه ترویج فرهنگ ورزش و ایجاد نشاط برای روحیه خود . مسیری نسبتاْ طولانی که قریب به ۳ شب و چهار روز به طول می انجامید.ابتدا با رساندن خود به منطقه دامنه سیاه بیشه با خودرو کارشان را شروع کردند.دال کمر ،گندم برینگک ،الا،پی سو ،کوه زرد و نهایتاْ رودخانه انگوران و منطقه انگوران ابتدا و انتهای مناطقی بود از آنجا گذشتند.در طول مسیر با طبیعتی بکر و فوق العاده و تنوع گیاهی منحصر به فردی مواجه شدند . این مناظر را  با لنز دوربین شان به دام انداخند بی آنکه بدانند روزی لذت دیدن چنین عکس های زیبایی را در قاب پنجره فشکور،نگین کوهستان با شما عزیزان علاقمند به  اشتراک می گذارند. 

  وجود گونه های گیاهی انبوه و متنوع دارویی و خوراکی

 


 

 


 


 


  

 


 


 


 


 


 


 


 

 


 


 

[ پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۵ ] [ ۸:۲ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]

                            

عكس:آقاي جعفر زال نژاد

اگر سرشار زخم ودردی ای دوست

تو در میدان قیامت کردی ای دوست

شکوه باور ایمان و عشقی

بنازم غیرتت را ، مردی ای دوست

دلی همرنگ طوفان داری ای دوست

نگاهی هم چو باران داری ای دوست

سحر وقت نمازت روی تختت

قراری با شهیدان داری ای دوست

اگرچه درد و رنجت بی شماره

تنت رد عبور زخم داره

زبس که درتنت گل کرده ترکش

تمام فصل ها در تو بهار ه

اگر با تخت وویلچر همنشینی

شکوه باور سبز زمینی

همیشه پرچم دراهتزازی

نماد غیرت این سرزمینی
* جانباز سرافراز ضرغام زال نژاد **

    نام پدر:  رضاقلی

  طلیه نور: 1340

  زادگاه : روستای سینوا چالوس

  تحصیلات : پنجم ابتدایی

  محل جانبازی: عملیات فتح المبین

  تاریخ جانبازی: 13/10/1362

  مدت حضور در جبهه:  2سال

  1-     از چه ارگانی (بسیج،سپاه،ارتش ) وارد جبهه شدید؟

از نیروی زمینی ارتش شیراز وارد میدان حق علیه باطل،شدم.

2-     در کدام منطقه عملیاتی حضور داشتید؟

 در ابتدا وارد منطقه عملیاتی سقز و سپس به تپه ایرانشاه که بعدا ایرانخواه نامیده شد وارد شدیم وبعد از مدتی بصورت داوطلبانه عازم بانه شده و درآخر هم درعملیات فتح المبین حضور داشتم.

 3-ازچه نهادی (ارتش،سپاه،بسیج) وارد جبهه شدید؟

 از نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در سال 1359 اعزام شدم.


 4-انگیزه شما از حضور در جبهه چه بود؟

 انگیزه هرمسلمان ایرانی که من هم یکی از آنها می باشم دفاع از ارزش های اسلامی،دفاع ازخاک میهن ،دفاع از ناموس،دفاع از کشور عزیزم ایران.

 5- درچه تاریخی ودر کدام منطقه به درجه جانبازی نائل شدید؟ 

در عملیات فتح المبین سال1362 ازناحیه سر،چشم، گوش وازناحیه ریه دچار عارضه شیمیای شدم.

 6-یکی از بهترین خاطرات زمان جنگ را بگویید؟

 یک شب در منطقه عملیاتی که در کردستان حضور داشتیم برای شام نان نداشتیم و از فرمانده درخواست 2نفر نیرو جهت اینکه به یکی از روستاهی همجوار برویم تا از آنها نان بگیریم که فرمانده فرمانده مخالفت نمود وگفت که این وقت شب خطرناک است چرا که کومله ومنافقین در این منطقه زیاد می باشند وبه شما آسیب می رساند که من با خواهش زیاد رضایت فرمانده را جلب کردم وبه اتفاق 2 نفراز نیروها به مسجد« مهر ده » بالاتر از سقز وبانه رفتیم وقتی که به این منطقه رسیدیم به یکی از اهالی منطقه که ما به  شما پول می دهیم و در قبال آن از شما نان می خواهیم که آنها قبول کردند وخواسته ما را برآورده کردند.

 7- با وجودجانباز بودن شرایط زندگی شمادشوار است آیا از رفتن به جبهه پشیمان نیستید؟

 هرگزپشیمان نیستم چراکه برای قرآن ،اسلام ،میهن ودین خودبه جبهه رفتم وتاآخرین قطره خون خودازاسلام ودین دفاع می کنم.

8- از مسولین چه کسانی به دیدار شما آمدند؟

 بنده از همین جا ازمسولین شهرستان و استان تشکر می کنم که به دیدار بنده آمدند که استاندار محترم وهیئت همراه ،امام جمعه محترم فرماندار محترم شهرستان چالوس-فرمانده سپاه ناحیه –فرمانده حوزه امام سجاد(ع) وهیئت همراه وفرمانده پایگاه رسول اکرم شهرآرا و دیگر دوستان.

 9- آیا پیامی به جوانان ونوجوانان دارید؟
 من از جوانان درخواست دارم که پشتیبان ولایت فقیه باشند و از بیانات رهبری پیروی کنند ودر جبهه های حق علیه باطل شرکت کنند وهمچنین در مراسمات مذهبی و یادواره های شهدا،نماز جمعه، شرکت نمایند وبا همدیگر وحدت ویکپارچگی داشته باشند چون دین برای ما ارزش زیادی دارد.منبع : تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی .جعفر زال نژاد

 از آقای جعفر زال نژاد فرزند آقای علی اشرف زال نژاد برای تهیه این مصاحبه جالب و بجا کمال تشکر را دارم .
 

[ سه شنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۳ ] [ ۸:۳ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]


چند وقتي است كه تردد خودرو هاي مسافران محترمي كه جهت عزيمت به تهران با ترافيك سنگين ابتداي جاده مواجه مي شوند و مسير خود را به سمت جاده سينوا عوض مي كنند زندگي مردم منطقه داركلا عليا ،شهرارا ،سينوا ،سينوا چشمه و طلاجو را دچار مختل كرده و مشكلاتي را به وجود آورده اند.

مشكلاتي از قبيل :

  1. ايجاد ترافيك سنگين در جاده سينوا كه به دنبال اين مشكل احتمال حوادثي از قبيل رخ دادن تصادف با خودرو هاي همديگر و بوميان و يا با اهالي محل را بوجود می آورد.

2.      ايجاد سرو صدا و بر هم زدن آرامش اهالي .

3.      عدم رعايت نظافت و بهداشت و ريختن زباله در محل توسط عده اي از مسافران .

4.      تخريب جاده كه ظرفيتش فقط براي خودرو هاي بومي است و جوابگوي حجم سنگين اين همه خودرو نيست.

5.      درگيري و بي نظمي و گاهاً ايجاد اغتشاش كه توسط مسافران در هنگام عبور از جاده  اتفاق مي افتد.

6.      نا امن شدن تونل حفر شده براي بزرگراه در زير جاده سينوا و ريزش حاشيه جاده سينوا (نرسيده به مدرسه) كه امنيت اهالي را به خطر انداخته است.

7.      كساد شدن كار و كاسبي رانندگان زحمتكش خط سينوا و طلاجو و تاكسي تلفني ها كه در روزهاي پر ترافيك به صورت اجباري خانه نشين مي گردند.

 اينها همه از پيامد هاي استفاده بي برنامه از جاده اي است كه تحمل تردد مسافران عازم به تهران را ندارد .

جاده اي كه به موازات جاده تهران به طول 3 كيلومتر است. كاربري آن محلي بوده است  و هيچ صحبتي در خصوص عمومي بودن اين جاده به ميان نيامده است. لازم به توضیح است که اتصال انتهاي اين جاده به جاده اصلي فقط به خاطر رفاه حال عزيزان بومي بوده است .

تهديدي كه شايد بتوان آن را به فرصت تبديل كرد.

عمومي شدن اين جاده براي استفاده همگان در حجم زياد مستلزم اقداماتي است كه بايد با پيگيري و همكاري مسئولين مربوطه شهر صورت پذيرد تا مشكلات ذكر شده به وجود نيايد.

اقداماتي از قبيل:

1.      هماهنگي بيشتر مسئولان ذيربط با دهياران ، شوراها و ريش سفيدان محل .

2.      بالابردن ظرفيت جاده از نظر تحمل حجم خودرو ها .

3.      دخيل كردن عوامل نظامي و انتظامي خصوصاً راهنمايي و رانندگي در تعطيلات ، جهت بر قراري امنيت و نظم در ابتدا و انتهاي مسير.

و اقدامات مفيد و موثر ديگر در جهت ايجاد بستر ي مناسب و تبديل تهديدات به فرصتي براي معرفي اين منطقه  و ايجاد فرصت هاي شغلي (هرچند فصلي و موقت) مي توان اشاره داشت.
[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۲ ] [ ۱۲:۱۶ بعد از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]


در آخرين روزهاي تير ماه و در آستانه  فرا رسيدن ماه مبارك رمضان بر آن شدم كه سفري هرچند كوتاه ولي لذت بخش به فشكور داشته باشم.جهت خالي نبودن عريضه و تازه تر شدن فضاي وبلاگ و حضور ذهن از فشكور براي كساني كه در اواخر نتوانستند به فشكور بيايند عكس هايي گرفتم كه در بخش هاي مختلف خدمتتان به نمايش مي گذارم.


[ دوشنبه ۱۳۹۱/۰۵/۰۲ ] [ ۹:۵۲ قبل از ظهر ] [ توسط : فريد فخاري ] [ ]
درباره وبلاگ

با سلام ، با استعانت از خداوند متعال بر آن شدیم تا اولین و تنها وبلاگ رسمی روستای زیبای فشكور را راه اندازی و به روز کنیم . مطمئناً ادامه این راه نیازمند کمک همه دوستان عزیزم در روستای فشكورمی باشد تا وبلاگی زیبا و مفید ، در شآن روستای فشكور بسازیم .از تمامی عزیزان در جهت زیباسازی وبلاگ و درج مطلب دعوت بعمل می آید و امیدوارم با ارسال مطالب زیبا و عکسهای دیدنی خود که با نام خود شما منتشر خواهد شد ، ما را در هرچه بهتر منعکس نمودن زیبائی های روستا کمک نمائید .شما میتوانید مطالب خود را یا در قسمت نظرات و یا به نشانی ایمیل اینجانب foshkour_vatanam@yahoo.com ارسال فرمائید .به امید آینده ای زیبا و روشن برای روستای پر از مهر و محبت فشكور با همت ، تلاش و همبستگی مثال زدنی همه اهالی روستای زیبای فشكور .منتظر مطالب پر از مهر وزیبای شما هستیم .ارادتمند شما فريد فخاري راد فرزند محمد
برچسب‌ها وب
روستاهاي كوهستان
امکانات وب


برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب